image/svg+xml
image/svg+xml

Topluma Hizmet Uygulamaları

Yayın Tarihi : 04/05/2020


Üniversitemiz öğrencileri yüz koruyucu siperlik üretti

Üniversitemiz Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri danışman hocalarının da desteğiyle sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik üretti. 

Üniversitemiz Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri evde kalma tedbirlerinin uygulandığı bugünler de “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına destek olmak için yüz koruyucu siperlik üretti.

KOSGEB desteğiyle kurdukları DaiPlo Tasarım, Mühendislik, Danışmanlık, Havacılık ve Savunma Sanayi Şirketi ile önemli işlere imza atan öğrenciler Müge Bozkurt, Fırat Akgün ve Tevfik Karademir, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı’nın liderliğinde yüz koruyucu siperlik için ilk prototipi üretti. Ardından seri üretime geçen ekip bir günde 100 siperlik üretmeyi başardı.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Üniversitemizde solunum cihazı çoklayıcısı üretildi

Üniversitemizde 3 boyutlu yazıcıyla üretilen ‘çoklayıcı’ ile bir adet solunum cihazı aynı anda iki hastanın tedavisinde kullanılabilecek.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada solunum cihazı ihtiyacı artarken, ülkemizde bu sorunla karşı karşıya kalınmaması için tedbirler artırıldı. Bir yandan yerli solunum cihazı üretiminde büyük başarı elde edilirken, diğer yandan da Üniversitemizin paydaşlarının da desteğiyle ürettiği ‘çoklayıcı’ ile bu ihtiyaca yeni bir çözüm daha sunuldu. Böylece 3 boyutlu yazıcı aracılığıyla üretilen ‘çoklayıcı’ ile bir solunum cihazını aynı anda iki hastanın tedavisinde kullanılması sağlanacak.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------3 boyutlu yazıcılarla üretilen solunum cihazı çoklayıcıları hastanelere teslim edildi

Üniversitemizin Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) koordinasyonunda paydaş üniversite ve kurumlarla ürettiği 150 adet solunum cihazı çoklayıcısı Zonguldak’taki hastanelere teslim edildi.

Yerli solunum cihazı üretiminde büyük başarının elde edildiği ülkemizde, Üniversitemizin paydaşlarının da desteğiyle ürettiği toplamda 150 adet solunum cihazı çoklayıcısı Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi ve Çaycuma Devlet Hastanesi’ne teslim edildi. BAKKA koordinasyonunda üretilen çoklayıcılar için 3 boyutlu yazıcılar kullanıldı.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Üniversitemizde bor katkılı el temizleyicisi ile sabun üretildi

Üniversitemiz Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde bor katkılı el temizleyicileri üretilerek, yerleşkelerde kullanıma sunuldu.

Koronavirüsün (COVİD-19) yayılmasına karşı el temizleyicilerine talebin arttığı bu günlerde, Üniversitemiz Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde bor katkılı yerli el temizleyicisi üretildi. Üniversitemiz yerleşkelerinde sık kullanılan alanlara yerleştirilen el temizleyicileri, bor bileşimi dolayısıyla ellerin kuruyup, yıpranmasını önlüyor. Ayrıca defne ve bor katkılı el temizleyici sabun da üretildi.