image/svg+xml
image/svg+xml

Araştırma ve Yayınlar

Yayın Tarihi : 23/04/2020
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi
 
“Türkiye'de Koronavirüs Salgınında ‘Kara Gün Dostu’ Mesleki ve Teknik Eğitim”
 
Prof. Dr. Mahmut Özer (Milli Eğitim Bakan Yardımcısı)
 
Özet
Mesleki ve teknik eğitimin (MTE) önemi Türkiye’de koronavirüs salgını sürecinde daha da öne çıkmıştır. Artan üretim kapasitesi ile MTE toplumun bu zor günlerdeki ihtiyaçlarını karşılayan ana aktörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde MTE tarafından gerçekleştirilen üretimlerdeki gelişmeler ele alınmıştır. Ayrıca MTE’yi güçlendirmek için atılması gereken adımlar ve gelişim alanları da kısaca değerlendirilmiştir. Salgın günlerinde temizlik malzemeleri, tıbbi maskeler ve tek kullanımlık materyaller temini en zor olan ürünler arasında bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde (MTAL) ayda yaklaşık 10 milyon maske üretilmektedir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan tüm okulların temizlik malzemesi ihtiyaçları MTAL’lerde gerçekleştirilen üretimlerle karşılanmaktadır. Ayrıca, yüz koruyucu siperler, tek kullanımlık malzemeler ve N95 standardında yüz maskeleri de MTE kapsamındaki Ar-Ge çalışmaları desteğiyle üretilmekte ve sağlık çalışanlarıyla paylaşılmaktadır. Bu çalışma 2023 Eğitim Vizyonu’nun açıklanması sonrasındaki iyileştirmelerle birlikte MTE’nin salgın günlerinde toplumun ihtiyaçlarına hızla cevap verebildiğini göstermektedir. Çalışmada açıklanan unsurlarla güçlendirilmesi durumunda MTE sistemi kriz dönemlerinde toplumun ihtiyaçlarını karşılayan ana unsurlardan biri haline gelecektir.
 
Yayının tam metnine ulaşmak için tıklayınız…

 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bartın Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, COVID-19 virüsü sebebiyle evde kalma tedbirlerinin uygulandığı bu süreçte araştırmaların durmaması, eğitim ve öğretime destek için akademisyen ve öğrencilere yönelik güncel kaynakları ve bilgileri iletmek üzere, dünyanın her yerindeki bazı yayınevlerinden milyonlarca kaynağı elektronik ortamda hizmete sundu.

ELEKTRONİK KAYNAKLARA UZAKTAN ERİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ…

BARTIN ÜNİVERSİTESİ AÇIK ERİŞİM KAYNAKLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…


TÜBİTAK COVID-19 İLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARA UŞALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...